nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Gmina Krzykosy WAŁY PRZECIWPOWODZIOWE BĘDĄ BEZPIECZNIEJSZE
WAŁY PRZECIWPOWODZIOWE BĘDĄ BEZPIECZNIEJSZE Drukuj Email
Wpisany przez M.M   
czwartek, 10 stycznia 2013 20:44

Ponad rok temu rozpoczął się remont wałów na Warcie na odcinku Krzykosy-Orzechowo-Szczodrzejewo. Czy to znaczy, że mieszkańcy Krzykos, Pięczkowa, Dębna, Witowa i Nowego Miasta będą mogli czuć się bezpieczniej podczas tegorocznych roztopów?

Wszyscy pamiętamy zeszłoroczne podtopienia, jakie miały miejsce na terenie naszego powiatu, a zwłaszcza pamiętają je osoby, które musiały się z nimi zmagać. Jeszcze pod koniec tego samego roku, a dokładnie 26 października 2011 r. rozpoczął się pierwszy etap prac, który zakładał remont wałów na długości 6,219 km rzeki Warta. W drugim etapie przewidziano remont na długości 4,180 km rzeki Warta.

W ramach remontów wałów, po uprzednim zdjęciu z korony wału gruntu od grubości od 0,5 m do 1m, dogęszczono górną część wału. Uszczelniono również korpus wału i podłoża poprzez ułożenie na skarpie odwodnej bentomaty oraz zastosowano ścianki szczelne, które zostały wbite w koronę wału. Zabiegi te mają zabezpieczyć wały przed rozmywaniem. Przebudowano też 4 przepusty na całej długości wałów oraz zmodernizowano 10 przejazdów przez wał i wykonano umocnienia nawierzchni z płyt drogowych.

W ramach prac wycięto 383 drzewa o średnicy od 10 do 96 cm. Wykonawcą robót jest Konsorcjum Firm PBG – Wojciech Ferenc – Hydromel. Termin zakończenia robót przewidziano na 31 marca 2013 r. Wartość robót to około 20.300.000 zł. 

 

Autor: GPŚ | M.M